Zbigniew Nienacki – Pan Samochodzik, czyli dobry pomysł na prezent
Książki z cyklu [i]Pan Samochodzik[/i] pisane przez Zbigniewa Nienackiego (wł. Tomasz Nowicki) dla młodzieży, pomimo tego, że mają już swoje lata, to nadal się nie starzeją, ponieważ nie starzeją się opisywane w nich wartości i zasady. To samo dotyczy sposobu opisu miejsc, w których dzieje się akcja danej książki. Nie zmienia się też to, że są chętnie czytane i wybierane na prezent.
Magia miejsc
Opisywanie lokacji to jedna z rzeczy, do których Zbigniew Nienacki miał wybitny talent. Dotyczy to m. in. przyrody. Czytając książki Nienackiego, przeniesiemy się bez problemu na Mazury (które autor uwielbiał), pospacerujemy łąkami, lasami, popłyniemy łódką na wyspę zarośniętą sitowiem i usłyszymy w nim szum wiatru. I to nawet wtedy, gdy nigdy na Mazurach nie byliśmy. Sposób, w jaki Nienacki opisuje miejsca, sprawia, że wyobraźnia czytającego pracuje na wysokich obrotach. To samo dotyczy opisu znalezienia się np. nocą w parku podczas zacinającego, jesiennego deszczu lub oddania atmosfery znajdującego się w nim dworu.
Dobro zwycięża
Autor w życiu prywatnym był postacią dosyć kontrowersyjną, tak samo, jak jego książki dla dorosłych czytelników. Jeśli jednak chodzi o książki dla młodzieży, to ciężko im zarzucić kontrowersyjność. Pojawiają się tu i ówdzie komentarze o wychwalaniu przez Nienackiego socjalistycznego ustroju, ale można to włożyć między bajki lub po prostu potraktować jako osadzenie akcji w takim, a nie innym czasie, w którym książki także powstawały. Nie obrażajmy inteligencji czytelnika, nawet tego najmłodszego…
W serii [i]Pan Samochodzik[/i] walka dobra ze złem zawsze kończy się ostatecznie zwycięstwem dobra. W relacjach ludzkich liczą się zasady. Są oczywiście czarne charaktery, wiele z nich ma też jednak sporo pozytywnych cech. Opisywany świat nie jest czarno-biały, postaci pozytywne także mają swoje słabości. Dzięki temu poruszamy się w rzeczywistym świecie wyrazistych postaci, ale droga, jaką powinno się podążać, jest jasno określona. Można nawet stwierdzić, że jeśli czytelnik zgadza się z Nienackim/panem Tomaszem i lubi te książki, to jest po prostu dobrym człowiekiem.
Dla dziewczyny i chłopaka
Z tych właśnie względów książki z serii [i]Pan Samochodzik[/i] będą doskonałym pomysłem na prezent dla nastolatka, który znajdzie w nich m. in. opis tego, jak nasze zachowanie wpływa na innych. Jeśli ktoś myśli, że seria nadaje się wyłącznie dla chłopców, to nie jest to prawdą. Jak na porządne książki dla młodzieży przystało, bohaterami jest w nich też i młodzież. Dziewczynki mają tu także wiele do powiedzenia, tak samo, jak i kobiety, które między innymi okazują się tajemniczymi, nieuchwytnymi i głównymi, a nawet tytułowymi bohaterami („Pan Samochodzik i Kapitan Nemo”).
Recenzja książki Arkadego Fiedlera Dywizjon 303
Jeśli chodzi o młodsze dzieci, to one też znajdą tu coś dla siebie, szczególnie jeśli książkę będzie im czytał np. rodzic, a pewne jej fragmenty przedstawi im w odpowiedni sposób. Dlaczego w odpowiedni? Książki te zawierają bowiem sporo opisów dzieł sztuki, mebli i budowli, które są na tyle szczegółowe, że mogą być dla młodszych dzieci, chociażby niezrozumiałe. Jeśli jednak przedstawimy je odpowiednio, to możemy rozbudzić u dziecka ciekawość, która objawi się klasycznym pytaniem – A co/kto to jest? Szezlong? Draperia? Kustosz? Wirgiliusz? („Pan Samochodzik i niesamowity dwór”).
Chcesz, by twoje dziecko sięgnęło po klasykę lub po prostu po dobrą książkę z odpowiednim przekazem? Chcesz zrobić komuś taki prezent? Zbigniew Nienacki i [i]Pan Samochodzik[/i] będzie wtedy bardzo dobrym wyborem.